O nas

Archideo jest autorską pracownią architekta Jana Sabiniarza i jego syna Karola Sabiniarza.  Pracownię architektoniczną założono w 1969 roku. Mając za sobą wieloletnie doświadczenia przekonaliśmy się, że zajmowanie się twórczością architektoniczną wymaga nie tylko profesjonalizmu w zakresie wiedzy technicznej. Projektowanie architektury, rozumiane także jako kreowanie krajobrazu, wymaga znajomości wielu dziedzin m.in.: z zakresu przyrody, sztuki, ekologii. Staramy się temu sprostać, a dzieje się to w sposób niejako naturalny, bo wynikający z pasji poznawania i tworzenia. Architektura jest efektem działań interdyscyplinarnych, których uwzględnienie decyduje o ostatecznym jej kształcie.

 

"Był dom. Prosty i piękny. W nim - wszystko, na swoim miejscu."

 

Dom harmonijnie wpisany w krajobraz i tradycję regionu służy nie tylko tym, którzy go budują, ale także tworzy wspólną przestrzeń ludzi. Podobnie jak krajobraz tak samo architektura podlega ewolucji. Korzystając z tradycji wzbogacona o nowe wartości i rozwiązania jest przyjazna człowiekowi i temu, co go otacza. Dobrze zaprojektowany dom jest jak dobrze uszyte ubranie. Uwiera, gdy jest za ciasny. Uciążliwy, kiedy jest zbyt duży. Wrażenie przestronności domu nie zawsze zależy od jego wielkości, ale także od sposobu rozumienia jego funkcji i przestrzeni. Małe domy mieszkalne, łatwe w budowie i utrzymaniu, oparte na prostym rzucie, skromne i ciepłe, kojarzą się z tymi cechami, które decydują o uroku domowego ogniska. Prostota wcale nie musi oznaczać braku zróżnicowanego, indywidualnego piękna, które można uzyskać poprzez stosowanie różnorodnych materiałów i detali architektonicznych. Ideę dobrej architektury spełniają domy, które nie obciążają, a służą, człowiekowi, pielęgnując wartości, myśli i uczucia, które  tworzą więź z jego miejscem na Ziemi w serdecznej: duchowej i materialnej symbiozie.

Jan i Karol Sabiniarzowie współpracują z wydawnictwem Murator. Ich twórczość związana z kształtowaniem krajobrazu i architektury publikowana jest za pośrednictwem telewizji, radia oraz prasy regionalnej i ogólnopolskiej.

 


"Piękniejsza Polska" ruch pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Przyznaje dyplom za tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem
Janowi Sabiniarzowi.


Warszawa, 2004 r.

Wydawnictwo "Murator"


Dyplom honorowy dla Jana Sabiniarza,
za wieloletnią współpracę z "Muratorem", za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz za znaczący wkład w popularyzację zasad dobrego budowania.


Warszawa, 16.01.2008 r.

 

Miasto Chojnice

Dyplom uznania dla Jana Sabiniarza,
za niestrudzoną pracę na rzecz upowszechniania Kultury szeroko pojętej w mieście i kraju, a szczególnie za inicjatywę Małe Ojczyzny - za rozsławianie Chojnic na Mapie Kulturalnej Polski.


Chojnice, 13.12.1996 r.

Miasto Chojnice - Chojnickie Dokonania Roku 2000


Wyróżnienie dla Jana Sabiniarza,
za działania na rzecz kultury w wymiarze społecznym, propagowanie idei Małych Ojczyzn, Promocja Chojnic, regionu na arenie ogólnopolskiej porpzez działalność publicystyczną, poetycką, filmową, propagowanie architektury regionalnej.


Chojnice, 15.12.2000 r.

Fundacja Kultury Akademia Małych Ojczyzn


Jury trzeciej edycji konkursu Fundacji Kultury "Małe Ojczyzny - tradycja dla przyszłości" przyznało Nagrodę Specjalną w postaci dotacji docelowej na realizację programu: "Bory Tucholskie - Moja Mała Ojczyzna" autorstwa Jana Sabiniarza.


Toruń, 7.12.1996 r.

Wojewoda Bydgoski


Wyrazy uznania i podziękowania dla Jana Sabiniarza
za: osiągnięcia w dziedzinie architektury, sztuk plastycznych, literatury, zaangażowanie w ratowanie dziedzictwa kulturowego regionu, za inspirowanie społeczności lokalnej do działań na rzecz ochrony tradycyjnych wartości kultury.


Bydgoszcz, 2.07.1997 r.

Telekomunikacja Polska S.A.


Gratulacje za publikację "Murki pod publiczne aparaty telefoniczne" autorstwa Jana Sabiniarza w tygodniku Telekomunikacji Polskiej S.A. "Łączność" nr 42/99.

Chojnice, 22.10.1999 r.

Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie - Oddział w Brusach


Dyplom dla Jana Sabiniarza
za wkład pracy nad zachowaniem tradycyjnej architektury ludowej Kaszub i twórczość literacką.


Brusy, 19.10.2003 r.

Modernizacja Roku 2005


Nominacja do tytułu Modernizacja Roku 2005 obiektu: Przebudowa i Adaptacja Budynku Szkoły w Swornychgaciach na Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego
dla autora projektu Jana Sabiniarza.


Bydgoszcz, Styczeń 2006 r.

 

Archideo
Jan i Karol Sabiniarz

ul. Świerkowa 2, Powałki
89-620 Chojnice
woj. pomorskie
 


Jan Sabiniarz
Karol Sabiniarz

tel. + 48 792 055 504

e-mail: projekt@archideo.pl

© Copyright 2012 Archideo
 
Projekt i realizacja: