Prasa

 
 
Mały dom z wyboru - cz. 2


Muratordom.pl
12.07.2011 r.
autor: Andrzej T. Paplińsk

Z domem jest jak z miastem, w którym mieszkamy. Chodzimy tylko po niektórych ulicach. Można by bez straty odciąć ulice „nieużywane”. Takim ekstraktem naszych potrzeb jest mały dom – mówi Jan Sabiniarz, współtwórca projektu domu Agaty i Karola. Zobacz, dlaczego jeszcze warto wybudować mały dom...

P


an Jan wylicza dalej: – Domek jest wykładnikiem równości społecznej – nie jest na pokaz, nie denerwuje sąsiadów. Daje wolność – budowa trwa krótko i człowiek wraca do życia, do swoich prac, pasji i przyjemności. Mały dom jest tańszy w budowie i utrzymaniu – nie potrzeba wielkiego kredytu zaciągniętego na budowę, który budzi w środku nocy.

– Mały dom jest kwestią wyboru, a nie przymusowym kompromisem – kończy to wyliczenie Karol.

Ważne sprawy w małym domu

• Stół – powinien być jeden, bez podziału na stolik do szybkich posiłków w kuchni i odświętnych w jadalni. Warto celebrować wszystkie. To jednoczy domowników.

Drzwi wejściowe, klamka – muszą dawać odczucie solidności i mocy – mamy czuć, że wchodzimy do prawdziwego domu, a nie domku z kartonu.

Kamienie i drewno – akcentują związek domu z ziemią, dają poczucie trwałości i stabilności.

Wnęki w ścianach – są jak meble i same w sobie wzbogacają pomieszczenie. Mogą być wykończone materiałami naturalnymi albo – jak w jadalni u Agaty i Karola – stać się miejscem ekspozycji starego kredensu. Podobną funkcję pełnią łuki.

Podłogi – te z szerokich desek (w tym domu mają 25 cm), bite na gwoździe, wzmacniają odczucie solidności. To szczególnie ważne w małym domu!

Schody – będą wygodne, jeśli wysokość między stopniami nie będzie większa niż 17,5 cm.

Wysokość pomieszczeń – 2,7 m w małym domu to wybór optymalny, jeżeli nie chcemy ogrzewać powietrza.

Naturalne materiały – dają wrażenie prawdziwości i solidności. Sztuczne szybko niszczeją. Przy bliskim kontakcie wzrokowym – tak jest z konieczności w małym domu – sprawiają wrażenie bylejakości i niedostatku. Dlatego materiały inne niż naturalne muszą być jak najwyższej jakości.

Drzwi w sypialni – nie powinny być przeszklone, by światło z korytarza nie przeszkadzało w spaniu.

Utrzymanie domu małego – jest taka zasada, że im więcej człowiek włoży wysiłku, tym więcej dom mu odda. Mycie podłogi szarym mydłem, woskowanie pszczelim woskiem – wymagają dużo pracy, ale w takiej podłodze jest dużo piękna, pachnie, dobrze czują się mieszkańcy. Praca przy utrzymaniu domu daje człowiekowi satysfakcję.


źródło: http://muratordom.pl/gazety/murator/maly-dom-z-wyboru-dlaczego-warto-wybudowac-maly-dom,173_6943.html

Archideo
Jan i Karol Sabiniarz

ul. Świerkowa 2, Powałki
89-620 Chojnice
woj. pomorskie
 


Jan Sabiniarz
Karol Sabiniarz

tel. + 48 792 055 504

e-mail: projekt@archideo.pl

© Copyright 2012 Archideo
 
Projekt i realizacja: